Strojírenské fórum text

Strojírenské fórum

konané ve dnech 22. a 23.března 2016 v krásném secesním prostředí Obecního domu, probíhalo ve znamení best practice. Nejlepší praxe ukazovala firmám jak uspět v oblasti získávání nových zahraničních trhů, v inovacích či průmyslovém designu nebo odborném školství.

Konferenci zahájil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Ohledně budoucí kondice českého strojírenství jsem optimistický. Pokud firmy neustrnou a dokážou včas investovat do vlastního rozvoje modernizace, udrží si vysokou míru konkurenceschopnosti. Domnívám se, že současné podmínky k tomu přímo vybízejí". Podle něj je právě Strojírenské fórum akcí, kde firmy sdílejí své zkušenosti a navazují spolupráci ke společnému pronikání na nové zahraniční trhy.

Česká republika je dlouhodobě exportně orientovaným hospodářstvím. Dokládají to i aktuální výsledky exportu, který v loňském roce dosáhl 3,89 bilionu korun, což je rekordní bilance v historii České republiky. "Pokud chceme i nadále udržet nejvyšší hodnoty českého exportu, vývozci potřebují k úspěchu více než nízký kurz měny. Zásadní roli hraje institucionální a finanční podpora státu," konstatoval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

O novém přístupu státu v otázkách zahraniční diplomacie hovořil v úvodním bloku Strojírenského fóra Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničních věcí ČR. Podle něj je snahou ministerstva zapojit do rozhodování o postupech ekonomické diplomacie také zástupce podnikatelské sféry. "Ekonomická agenda dnes vhodně doplňuje bezpečnostní, rozvojovou, politickou a lidskoprávní dimenzi ministerstev zahraničí po celém světě. Tímto směrem se pomocí projektů Jednotná zahraniční síť, Klientské centrum, Mapa globálních oborových příležitostí či projektů ekonomické diplomacie vydalo i naše ministerstvo," konstatuje Tlapa.

Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR, seznámil posluchače s hlavními mechanismy podpory exportu ze strany státu. Patří mezi ně především exportní pojištění a financování, služby pro MSP prostřednictvím agentury CzechTrade, české oficiální účasti na veletrzích, provádění obchodní politiky, služby na vnitřním trhu a další.

Jak uspět na zahraničních trzích hovořil zejménaPavel Cesnek ze skupiny Noen, kterým se podařilo úspěšně se prosadit na zahraničních trzích. "Obchodování s Ruskem má pro naše podnikatele stále smysl, byť to ani před rokem 2014 nebylo příliš jednoduché. Je nutné, aby si firma ujasnila, čeho chce v Rusku dosáhnout. Ideálně je najít si vhodného místního partnera, popřípadě někoho, kdo má hlubokou znalost místního prostředí, má styky a rozumí místním kulturně-ekonomickým zvyklostem fungování byznysu v této zemi."

Promarněné příležitosti stojí firmy nemalé peníze, připomněl účastníkům Martin Vosecký ze společnosti CATRO. "Váš distributor vám bere marži. Jeho cílem je maximalizovat svůj profit, ne váš. Chce lacino nakoupit a draho prodat. Chce mít nejlepší možnou marži. Vy jste pro něj jen zdroj produktu, nejlepší jakost za nejlepší cenu. Pokud je to tedy možné, distributorovi se vyhněte."

Druhý den fóra byl ve znamení školství.

Bylo poukázáno zejména na nedostatek absolventů technických směrů vysokých škol.

Přijímání vysokého počtu méně vhodných uchazečů, kteří pak po několika semestrech odpadávají. Tomu oponoval bývalý rektor ČVUT profesor Tomáš Zíma. Mimo jiné je nutno brát v potaz že absolvent technického směru se celkem snadno přeškolí na práci manažera obchodníka apod. Absolventi ekonomických a humanitárních směrů ale nemohou najít uplatnění v konstrukci nebo technologických odděleních high-tech firem.

Tyto high-tech firmy v oblasti letecké techniky prezentoval zejména ing. Vladislav Mazúrek, Ph.D. místopředseda Výkonné rady Moravského leteckého klastru a generální ředitel koncernu MESIT holding, a.s.

Moravský letecký klastr byl založen v roce 2010 a je sdružením leteckých podniků a vzdělávacích institucí propojených společným zájmem rozvíjet konkurenční letecký průmysl. Klastr působí v regionu jihovýchodní Moravy a centrum jeho činnosti je soustředěno do Kunovic. Klastr tvoří 14 průmyslových společností, středních odborných škol a technických univerzit

Vladislav Mazúrek vystudoval obor technické kybernetiky na VUT v Brně a doktorské studium absolvoval na ČVUT v Praze. Je nadále členem statutárních orgánů 11 společností. Vedle toho vede vlastní publikační činnost, přednáší na odborných konferencích, je členem řady řídících výborů odborných asociací, sdružení a univerzitních orgánů a doktorských a habilitačních komisí a je také soudním znalcem ve čtyřech oborech. Pro T-veritas poskytl v rámci Strojírenského fóra rozhovor. 
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky